sobota 23. dubna 2011

Lisabon a noční přejezd na jih

18. dubna

Po prohlídce Beléma jsme šly prozkoumat, jak funguje metro v Lisabonu a kde je autobusové nádraží. Metro je kupodivu přehledný, s hromadnou dopravou v Portu se nedá srovnávat. Dojely jsme k zoologické zahradě, blízko který je autobusák. Měly jsme obrovský hlad, suchary skoro snědený, ale nikde jsme nemohly najít žádný obchod. V pastelarii jsme si daly na zasycení zase nějakého dortíka, pak jsme rozbalily karimatky v parku před zoo, kde jsme čekaly s Ivet, než jí pojede bus do Aveira.
S Evičkou jsme pak šly objevavoat noční Lisabon. Popojely jsme metrem bez přestupu za 90 centů do čtvrti Baixa, procházely jsme se mezi ulicemi, všude byly venkovní restaurace a já hladově koukala lidem do talířů. Koupily jsme si u mekáče zmrzlinu. Procházely jsem se s tou zmrzlinou a asi třikrát nás zastavili prodejci drog, nabízeli nám marihuanu, hašiš i kokain. Evička vždy poznamenala: "Vypadám snad na to?" Ale prý nabízejí jen náhražky a policajti s tím nemůžou nic dělat.
Zaujal nás Elevador de Santa Justa - neogotický výtah, který sestrojil architekt Raoul Mesnier du Ponsard, žák Alexandra Gustava Eiffela. Nahoře je kavárna, do které vedou dva výtahy.


V noci jsme jely nočním busem na jih do Lagose. Pospávaly jsme na nádraží, protože odjezd byl až v jednu hodinu. V Lagosi foukal strašný vítr a byla docela zima, začalo se ochlazovat a kazit počasí :-(...Nějak instinktivně jsme ve tmě narazily na tu správnou cestu k největší pláži v Lagosu a vybraly jsme si nějakou písečnou dunu a dospávaly...Spalo se nám krásně, ve spacáku bylo teploučko, nad náma lítali rackové, pár metrů od nás šuměl oceán. Akorát se obloha pěkně zatáhla a bála jsem se, že začne pršet. Začalo, ale až odpoledne.
Cestou z pláže do města jsme u vlakovýho nádraží potkaly Káťu. Náhoda! Šly jsme společně do města a pak jsme se s Evčou odpojily, protože jsme měly od dvou zabookovaný hostel. Nastaly trošku problémy, hostel jsme nemohly nejdřív najít, v ulici, kde měl být jsme žádný nenašly, na informacích jsme taky nepochodily, ale nakonec to dobře dopadlo.


bus:
Lisabon - Lagos 16,20 E.

Žádné komentáře:

Okomentovat